View Mobile Site

KC fall sports schedules

Posted: August 27, 2013 3:11 p.m.
Updated: August 28, 2013 5:00 a.m.

Camden

Volleyball

Aug.: 30-31 –at Porter Gaud Invitational (TBA)
Sept.: 5 - at Lugoff-Elgin w/Lexington (5:30 p.m.); 7 – at Sumter Volleyball Spike-Off (TBA); 10 – at A.C. Flora (TBA); 17 – at Dreher (TBA); 19 – Westwood (5:30 p.m.); 21 – at Eastside Invitational (8 a.m.); 26 – at Chapin (7 p.m.)
Oct.:  1 – Lower Richland (7 p.m.); 3 – A.C. Flora (TBA); 8 – at River Bluff (5:30 p.m.); 9 – Cardinal Newman/Irmo (5 p.m.); 10 – Dreher (TBA); 15 – at Westwood (6:30 p.m.); 16 – Lugoff-Elgin (5:30 p.m.); 22 – Chapin (5:30 p.m.); 24 – Lower Richland (5:30 p.m.)
 
Girls Tennis

Sept.: 3 - West Florence (5 p.m.); 5 – at Hartsville (5 p.m.); 10 – at A.C. Flora (4:30 p.m.); 12 – River Bluff (4:30 p.m.); 17 – at Dreher (4:30 p.m.); 19 – Westwood (4:30 p.m.); 23 – at West Florence (4:30 p.m.); 26 – at Chapin (4:30 p.m.)
Oct.: 1 – at Lower Richland (4:30 p.m.); 3 – A.C. Flora (4:30 p.m.); 8 – at River Bluff (4:30 p.m.); 10 – Dreher (4:30 p.m.); 15 – at Westwood (4:30 p.m.); 17 – Hartsville (5 p.m.); 22 – Chapin (4:30 p.m.); 24 – Lower Richland (4:30 p.m.)

Cross Country

Aug.: 28 – at Hammond Invitational (5 p.m.)
Sept.:  4 – at Ridge View (5 p.m.); 10 – at Sumter (5 p.m.); 14 – at Sandhills Coaches Classic (8 a.m.); 18 – Home meet (TBA)
Oct.: 2 – Camden Military Academy (TBA); 9 – at Chapin (5 p.m.); 15 – at Hartsville (5 p.m.); 23 – Region 4-AAA Championship at Historic Camden
Nov.: 2 – at AAA Upper State/Lower State Championships (TBA); 9 – AAA State Championships at Sandhills

(All home meets are run at Historic Camden)


Lugoff-Elgin

Volleyball

Sept.: 3 – at Westwood w/Cardinal Newman (5:30p.m.); 5 – Camden w/Lexington (5:30 p.m.); 7 – at Hillcrest Invitational (8 a.m.); 10 – White Knoll (5 p.m.); 19 – Richland Northeast (7 p.m.); 21 – at Eastside Invitational (8 a.m.); 24 – at Ridge View (7 p.m.); 26 – at Blythewood (7 p.m.); 28 – at White Knoll Road to the State Championships Tournament (8 a.m.)
Oct.: 1 – Spring Valley (7 p.m.); 3 – at Irmo (7 p.m.); 8 – at Richland Northeast (7 p.m.); 10 – Ridge View (7 p.m.); 15 – Blythewood (7 p.m.); 16 – at Camden  (5:30 p.m.); 17 – at Spring Valley (7 p.m.); 22 – Irmo (7 p.m.)

Girls Tennis

Sept.:  19 – Richland Northeast; 24 – at Ridge View; 26 – at Blythewood
Oct.: 1 – Spring Valley; 3 – at Irmo; 8 – at Richland Northeast; 10 – Ridge View; 15 – Blythewood; 17 – at Spring Valley; 22 - Irmo

(All matches begin at 5:30 p.m.)

Cross Country

Sept.:  4 – at Spring Valley (5:30 p.m.); 18 – Richland Northeast (5:30 p.m.); 25 – at Irmo (5:30 p.m.)
Oct.: 2 – at Blythewood (5:30 p.m.); 9 – Ridge View (5:30 p.m.); 24 – at Region 4-AAA Championships (TBD)
Nov.: 9 - AAAA State Championships at Sandhills

North Central
 
Volleyball

Sept.: 5 – Buford w/Hartsville (5:30 p.m.); 7 – at Sumter Volleyball Spike-Off (TBA); 12 – at Andrew Jackson (6:30 p.m.); 17 – at Buford w/Westwood (5:30 p.m.); 19 – at Keenan (6:30 p.m.);  21 – North Central Tournament (TBA); 24 – Pelion (6:45 p.m.); 26 – at Eau Claire (6:30 p.m.)
Oct.:  1 - at Columbia (6:30 p.m.); 3– Fairfield Central (6:30 p.m.); 5 – at Buford Tournament (TBA); 8 – Keenan (6:45 p.m.); 10 – at Pelion (6:30 p.m.); 14- Andrew Jackson (6:45 p.m.); 15 – Eau Claire (6:45 p.m.); 17 – Columbia (6:45 p.m.); 22 – at Fairfield Central (6:30 p.m.); 24 – at Hartsville Tournament (5:30 p.m.)

Cross Country

Sept.:  5 – Home meet (5:30 p.m.); 11 – at Chapin (5:30 p.m.); 14 – at Sandhills Coaches Classic (8 a.m.); 18- at Ridge View (5:30 p.m.); 25 – at Pelion Invite (5:30 p.m.)
Oct.: 3 – Home meet (5:30 p.m.); 9 – at Chapin (5:30 p.m.); 12 – at Cheraw (TBA); 16 – at Ridge View (5:30 p.m.); 23 - Region 4-AA Championships  in Pelion (TBA)
Nov.: 2 -  AA Upper State championships (TBA); 9 - AA State Championships at Sandhills

Cheerleading

Oct.: 5 - Viking Challenge at Spring Valley (TBA); 8 – Falcon Invite at A.C. Flora (TBA); 12 – Rumble in the Jungle at Riverbanks Zoo (TBA); 16 – Viking Invitational at Spring Valley (TBA); 19 – Silver Fox Invitational at Dutch Fork (TBA); 29 – Shamrock Invitational at Eau Claire (TBA)

 
Camden Military Academy

Cross Country

Sept.:  3 – at Lancaster (5 p.m.); 5 - at North Central (5 p.m.); 10 – at Charlotte Country Day (TBA.); 12 - at West Florence (4:30 p.m.); 14 – at Sandhills Coaches Classic (8 a.m.); 16 - at Ridge View; 17 - at Cheraw (5 p.m.); 18 - at Orangeburg Prep (4 p.m.); 21 - at Hares/Hounds Classic (8:30 a.m.)
Oct.: 1 - at Sumter (5:30 p.m.); 2 - at Camden (4:30 p.m.); 3 - at North Central (5:30 p.m.); 8 - at Darlington (5 p.m.); 9 - at Chapin (5 p.m.); 12 - at Cheraw (8 a.m.); 15 - at Hartsville (5 p.m.); 16 - at Calhoun County (4:30 p.m.)

Interested in viewing premium content?

A subscription is required before viewing this article and other premium content.

Already a registered member and have a subscription?

If you have already purchased a subscription, please log in to view the full article.

Are you registered, but do not have a subscription?

If you are a registed user and would like to purchase a subscription, log in to view a list of available subscriptions.

Interested in becoming a registered member and purchasing a subscription?

Join our community today by registering for a FREE account. Once you have registered for a FREE account, click SUBSCRIBE NOW to purchase access to premium content.

Membership Benefits

  • Instant access to creating Blogs, Photo Albums, and Event listings.
  • Email alerts with the latest news.
  • Access to commenting on articles.

Contents of this site are © Copyright 2014 Chronicle Independent All rights reserved. Privacy policy and Terms of service

Powered by
Morris Technology
Please wait ...