By allowing ads to appear on this site, you support the local businesses who, in turn, support great journalism.
CHS honors student-athletes at annual banquet
Bryce and Imani web.jpg
CAMDEN HIGH SENIOR Bryce Jeffcoat and CHS sophomore Imani Wyatt were selected as the school’s male and female athletes of the year, respectively, for 2018-19. - photo by Johnny Deal/Bowtie Photography

Camden High School (CHS) honored its student-athletes at the school’s annual athletic banquet held Tuesday, May 14 inside the CHS gymnasium.

The school’s 2008-09 AAA state championship basketball team was honored during the course of the evening on the 10th anniversary of their accomplishment and served as guest speakers for the evening’s proceedings.

Awards were presented to the following individuals:

South Carolina High School League Scholar-Athlete Award (for students with a GPA of 3.5 or higher who have lettered at least twice): Joshua Barnes-Edwards, Navdhit Bedi, Amarhi Boykin, Holden Bunch, Zy’Aja Cook, Callie Copley, Katharine Coplin, Shymeik Corbett, Blake Dalton, Trevor Domke, Jalyn Dubose, Jason Harris, Sophie Hill, Abby Irick, Bryce Jeffcoat, Deldrik Jones, Kate Jones, Mary dawson Lindsay, Patrick Lindsay, Leila Long, Nick Marzullo, Hunter McCoy, Chase McKoy, J.D. Myers, Eleni Patoulas, Nelson Ponce Real, Wilson Pope, Kristen Randolph, Haleigh Scott, Robert Spring, Katelyn Stevens, Ben Watson, Kendra White

Baseball: Most outstanding hitter: McKenzie Barrineau; Most outstanding pitcher: Tate Abbott; Mr. Hustle: Bennett Caldwell; All-Region 4-AAA: Tate Abbott, Bennett Caldwell, Jake Tanner, Brady White

Girls basketball: Offensive player of the year: Joyce Edwards; Defensive player of the year: Tiyana Peterson; Coaches Award: Imani Wyatt; All-Region 4-AAA: Joyce Edwards, Tiyana Peterson

Boys basketball: Best offensive player: Kasean Crews; Defensive player of the year: Jalyn Dubose; Hustle award: Bryce Jeffcoat; All-Region 4-AAA: Kasean Crews, Trajon Pate

Cheerleading and dance: Football cheer award: Angel Cooke and Katelyn Stevens; Basketball cheer award: Tylin Graham

Football: Offensive lineman of the year: Jason Harris; Linebacker of the year: Blake Dalton; Defensive back of the year: Jalen Johnson; Special teams player of the year: Bennett Caldwell; Defensive player of the year: Javaris Holliday; Offensive player of the year: Shymeik Corbett; Most outstanding player: Bryce Jeffcoat; Burlsworth Character Award: Joshua Barnes Edwards; All-Region 4-AAA: Javaris Holliday, Jason Harris, Jalen Johnson, Jalyn Dubose, Sheymeik Corbett; North-South All-Star players: Jason Harris, Javaris Holliday; Columbia Metro Bowl Football players: Jalyn Dubose, Bryce Jeffcoat, Derrick Leonard

Girls golf: Most improved: Taylor Kingsley; Most outstanding player: Ava Neal; Region 4-AAA player of the year: Ava Neal; All-Region 4-AAA: Taylor Kingsley, Ava Neal

Boys golf: Most improved: Robert Inabinet; Most outstanding player: Wills Kelly; Region 4-AAA player of the year: Wills Kelly; AAA individual state champion: Wills Kelly; All-Region 4-AAA: David Bishop, Robert Inabinet, Wills Kelly, Patrick Lindsay, Zack Cameron, Evan Younghans; Region 4-AAA coach of the year: Matt McCarley

Girls soccer: Most improved player: Mary Boucher; Offensive player of the year: Chloe Grein;  Defensive player of the year: Haleigh Scott; All-Region 4-AAA: Chloe Grein, Kate Jones, Haligh Scott

Boys soccer: Offensive player of the year: Neal Blank; Defensive player of the year: Jorge Carrera; Most improved player: Tafadzaw Madzimure; All-Region 4-AAA: Neal Blank, Nick Marzullo, J.D. Myers,

Softball: Offensive player of the year: Maddie McNeill; Defensive player of the year: Charlee Mullins; Coaches Award: Jolie Clyburn; All-Region 4-AAA:  Joy Back, Maddie McNeill, Charlee Mullins

Girls tennis: Most improved: Emily Guy; Coaches award: Anne Margaret Hutto; Most outstanding player: Imani Wyatt; Region 4-AAA player of the year: Imani Wyatt; All-Region 4-AAA: Emily Guy, Anne Margaret Hutto, Alexis Setzer; Region 4-AAA coach of the year: Pamela Smoak

Boys tennis: Most improved: Ben Battiata; Coaches award: David Pope; Most outstanding player: Wilson Pope; Region 4-AAA player of the year: Wilson Pope; All-Region 4-AAA: Ben Battiata, Mac Long, David Pope; Region 4-AAA coach of the year: Col. Tim Webb

Girls track: Most outstanding sprinter: Staci Sumpter; Most outstanding runner: Imani Wyatt; Most outstanding athlete - field: Tiyana Peterson; AAA state champions: 4 x 400-meter relay team (Deniah Arthur, Staci Sumter, Carleigh Vaughn, Imani Wyatt); All-Region 4-AAA: Deniah Arthur, Staci Sumpter, Carleigh Vaughn, Imani Wyatt; AAA Upper State qualifiers:  Deniah Arthur, Caroline Cassidy, Nikki Snoddy, Staci Sumpter, Carleigh Vaughn, Imani Wyatt; Mile split US Silver Elite Performance Award: Staci Sumpter (100-meter dash)

Boys track: Most outstanding sprinter: Shymeik Corbett; Most outstanding runner: Ben Thomas; Most outstanding athlete - field: James Crim; All-Region 4-AAA: Darrion Allen, Joseph Byrnes; AAA Upper State qualifiers: Jalen Holliday, Jalyn Miller, Devin Engram, Ben Thomas, Derrick Leonard, James Crim; AAA state qualifiers: Darrion Allen, Shymeik Corbett, Matthew Cassisy, Jalen Johnson, Joseph Byrnes

Girls cross country: Most improved: Caroline Rheames; Coaches award: Mell Boucher; Most outstanding runner: Mary Ashton Blanks; All-Region 4-AAA: Mary Ashton Blanks, Mell Boucher

Boys cross country: Most improved: Ben Thomas; Coaches award: Grant Maree; Most outstanding runner: Garrett Lawson; AAA All-State runner: Sam Messinides; All-Region 4-AAA: Sam Messinides, Grant Maree

Volleyball: Offensive player of the year: Katharine Coplin; Defensive player of the year: Novi Lock; Most outstanding player: Abby Irick; All-Region 4-AAA: Abby Irick, Novi Lock

Wrestling: Most improved: Jyheem Macklin; Top Dog award: Jevontae Salmond; Most outstanding: Jalen Kelley Holliday; All-Region 4-AAA: Jevontae Salmond; North-South All-Star wrestlers: Jalen Kelley Holliday, Jevontae Salmond

Outstanding student-athlete (graduating seniors ranked in the top 10 of their class): Navdhit Bedi, Angel Cooke, Katharine Coplin

Marcus Warren Memorial Scholarship: Jalen Johnson

Robert Warnock Commitment to Excellence Scholarship: Katharine Coplin

Bulldog Club Scholarships: Angel Cooke, Bryce Jeffcoat

Female Sportsmanship Award: Kendra White

Male Sportsmanship Award: Jalen Johnson

Female athlete of the year: Imani Wyatt

Male athlete of the year: Bryce Jeffcoat